Wstępna trasa wyjazdu

Wstępna trasa wyprawy  30 września- 20 października 2013

Warszawa- Delhi, Agra, Orchha, Khajuraho, Varanasi, Bodh Gaja, Rezerwat Chitwan, Pokhara, Khatmandu- Delhi, Warszawa

halkiew map

1 dzień- przelot samolotem do Indii. Spotkanie na lotnisku Okęcie w Warszawie – hala odlotów ok. 2 godz. przed planowanym wylotem.
Przelot do Delhi. Lądowanie w Indiach późnym wieczorem. Transfer do hotelu. Nocleg.

2 dzień Delhi

Pobyt w Delhi. Zwiedzanie miasta, aklimatyzacja i zapoznanie się z kulturą oraz obyczajami indyjskimi- dla odwiedzających Indie po raz pierwszy, będzie to najbardziej poruszająca część wyjazdu. Nocleg w hotelu.

Delhi to miasto położone w północnych Indiach nad rzeką Jamuną liczące ponad 11 mln ludności, a w aglomeracji miejskiej 17,8 mln osób. Delhi jest stolicą jednostki administracyjnej o tej samej nazwie, posiadającej status narodowego terytorium stołecznego. Na obszarze narodowego terytorium stołecznego Delhi znajduje się New Delhi pełniące funkcje stolicy Indii.

Na obszarze Delhi przez tysiąclecia wybudowano obok siebie lub na sobie siedem miast Delhi. Pierwsze z tych miast o nazwie Indraprastha założono w 1200 r. p.n.e. jako stolicę państwa Pandawów. Początki współczesnego Delhi natomiast wiążą się z miastem Lal Kot założonym w 736 r. p. n. e. przez klan Radźputów Tomara. Od 1192 r. tj. po zdobyciu i zajęciu Delhi przez Mohammada Ghoriego miastem rządzą muzułmanie. Powołany w 1206 r. Sułtanat Dehlijski przetrwał do najazdu Mongołów w 1526 r. W latach 1206-1526 Delhi była stolicą sułtanatu rządzącego nieomal całymi Indiami. Wówczas wybudowano forty, które są częścią siedmiu miast Delhi. Z okresu rządów Mogołów pochodzą takie zabytki Delhi jak Czerwony Fort i meczet Dżami Masjid , a także „siódme miasto Delhi” (Stare Delhi). W 1803r. Delhi zostało zdobyte przez wojska brytyjskie. W sto lat później Brytyjczycy burząc częściowo Stare Delhi rozpoczęli budowę Nowego Delhi wg projektu brytyjskich architektów. W 1931r. Nowe Delhi uznano za stolicę Indii brytyjskich, a w 1947r. Indii niepodległych .

Atrakcje turystyczne Delhi:

  • – Meczet Jamna Masjid
  • – Red Fort
  • – Paharganj
  • – Raj Ghat, miejsce kremacji Gandhiego
  • – Brama Indii – pomnik
  • – Pałac Prezydenci

3 dzień Delhi-  Agra

Rano wizyta w najsłynniejszym mauzoleum Indii – Taj Mahal nastepnie wycieczka do Mauzoleum Akbara,
i potężnego Czerwonego Fortu.

4 dzień Orchha

Orchha jest malutką, nieco zapomnianą wioską, leżącą daleko poza utartymi szlakami turystycznymi, obfitującą w nieprawdopodobnie piękne budowle. Pałac oraz liczne świątynie są nieco zaniedbane, pozostawione w swoim naturalnym stanie, co dodaje im dużo uroku. Niemal całkowity brak turystów sprawia, że jest tu bardzo spokojnie, niekomercyjnie i tanio.

5 dzień Orchha

W godzinach przedpołudniowych zwiedzanie Orchhy

6 dzień Khajuraho

Świątynie w Khajuraho, podobnie jak słynny Tadż Mahal oraz świątynie w Varanasi, Jaipurze i Delhi, zaliczane są do najświetniejszych zabytków Indii. Khajuraho to dawna stolica dynastii Chandellów.

Świątynie Khadżuraho są wspaniałymi przykładami stylu północnego, ale tak naprawdę największą sławę przyniosły im bogate dekoracje. Zewnętrzne mury świątyń zdobią mistrzowskie rzeźbienia. Ukazują one Indie sprzed tysiąca lat – są na nich bogowie i boginie, wojownicy, muzycy, a także mitologiczne i prawdziwe postacie zwierząt. Wśród dekoracji przeważa niezmiennie powtarzający się temat- erotyka- piękne apsary niebiańskie panny w kuszących pozach i pary w miłosnym uścisku.

Zwiedzanie hinduistycznych świątyń bogato dekorowanych płaskorzeźbami przedstawiającymi różne aspekty życia, w tym również erotyczne sceny znane z Kamasutry. Nocleg.

 7 dzień Khajuraho

W godzinach przedpołudniowych zwiedzanie kompleksu świątyń dżińijskich, ostatnie zakupy. Po południu wykwaterowanie z hotelu, przejazd autobusem do Satny i dalej nocnym pociągiem sypialnym do Varansai.

8 dzień Varanasi

Wcześnie rano przyjazd do Varanasi. Zakwaterowanie w hotelu i zwiedzanie miasta: Złota Świątynia, spacer po ghatach – stopnich ciągnących się wzdłuż Gangesu, gdzie każdego ranka wierni dokonują rytualnych kąpieli i gdzie odbywają się kremacje zwłok.

Varanasi (Benares) – miasto Śiwy – położone nad wodami Gangesu, jest jednym z najświętszych miejsc w Indiach. Pielgrzymi przybywają tu, by zanurzyć się w wodach świętej rzeki i zmyć wszelkie grzechy.

Legenda głosi, że Varanasi założył Manu, praojciec ludzkości, syn słońca. Tu też narodził się Rama bohater Ramajany wielkiego eposu hinduskiego z IV wieku. Rama znaczy wspaniały jak księżyc, znaczy że nigdy nie zszedł z drogi cnoty i sprawiedliwości. Rama pojawił się na świecie, by zniszczyć groźnego i bezlitosnego demona, dziesięciogłowego Rawonę. Ostatecznie postanowił rozprawić się z demonem kiedy ten porwał jego ukochaną żonę Sitę. Wraz z armią małp i królem wiatrów odnalazł ukochaną uwięzioną na wyspie Sri Lance. Kazał małpą wybudować pomost ze skał i drzew i po nim przedostał się na wyspę. Stoczył walkę z Rawone. Dobro zwyciężyło nad złem. Rama z żoną powrócił do Varanasi, gdzie żyli, jak to w bajkach bywa, długo i szczęśliwie.

Po południu wizyta w manufakturze tekstylnej (Varanasi słynie z doskonałej jakości delikatnych jedwabi i brokatów). Wieczorem hinduistyczna puja – religijna ofiara i koncert tradycyjnej indyjskiej muzyki. Nocleg.

9 dzień Varanasi

O wschodzie słońca rejs łodzią po Gangesie, a następnie wycieczka do Sarnath: świątynia Mahabodhi,
drzewo Bodhi, mini ZOO, świątynia Kagyu, Muzeum Archeologiczne, powrót do hotelu, ostatnie zakupy.
Wieczorem wykwaterowanie w hotelu, wyjazd pociągiem sypialnym do Gaja.

10 dzień Bodh Gaya

W godzinach porannych przyjazd do Gaya, przejazd do Bodh Gaya, zakwaterowanie w hotelu.
Zwiedzanie Bodh Gaya (miejsce oświecenia Buddy): świątynia Mahabodhi, drzewo Bodhi, posąg Buddy,
bazary, czas wolny. Nocleg.
Według tradycji buddyjskiej tu rosło święte drzewo figowe (Ficus religiosa, Bodhi), pod którym Siddhartha Gautama- a przed nim czterech jego mistycznych poprzedników- dostąpił przebudzenia (bodhi), stając się Buddą (Przebudzonym). Najstarszą budowlę sakralną w Bodh Gaja była mała świątynia z czasów króla Aśoki (268 – 232 p.n.e.). Jednak około II w. n.e. za panowania dynastii Kuszanów zburzono ją i zastąpiono nową wielką świątynią, której nadano miano Świątyni Wielkiego Przebudzenia (Mahabodhi).

W trakcie przeprowadzonej w XIX w. renowacji kompleksu świątynnego odkryto pozostałości krużganka wybudowanego w miejscu medytacyjnych przechadzek Buddy. Ślady stóp Buddy odtworzono w jego posadzce w postaci szeregu kwiatów lotosu. Świątynia Mahabodhi, którą wielokrotnie przebudowywano (VIII/XII, XIX, XX w.), stanowi obecnie symboliczne centrum indyjskiego i światowego buddyzmu i jest celem licznych pielgrzymek buddystów i hindusów.

Założono tu także pierwszą wspólnotę mnichów (sangha). Od końca VI w. p.n.e. słynne miejsce pielgrzymek wyznawców buddyzmu.

11 dzień Bodh Gaya

Wycieczka do jaskini Mahakala, czas wolny. Nocleg.

12 dzień Bodh Gaya

Ostatnie zakupy, w godzinach popołudniowych wykwaterowanie z hotelu, przejazd do Gaya.
Przejazd pociągiem z Gaya do Varanasi a następnie pociągiem sypialnym do Gorakhpuru.

13 dzień Gorakhpur – Chitwan – Pokhara

Rano przyjazd do Gorakhpuru, następnie przejazd jeepami do Sonauli na granicy z Nepalem. Po dopełnieniu formalności wizowych przejazd mikrobusem do rezerwatu słoni Chitwan.  Nocleg.

14 Chitwan- Pokhara

Rano wyjazd do Pokhary. Zakwaterowanie w hotelu, spacer po Pokharze nad jeziorem Phewa. Nocleg.

15 – 16 dzień Pokhara

Dla zainteresowanych 2dniowa wycieczka fakultatywna – wyprawa w himalaje, cena 105 USD od osoby.
( Dla pozostałych osób czas wolny : spacery, zakupy, wypoczynek ).

17 dzień Pokhara – Kathmandu

Rano przejazd do Kathmandu. Na trasie przejazdu możliwość zorganizowania raftingu ( cena od 1osoby-45 USD ). Zakwaterowanie w hotelu i zwiedzanie miasta: Durbar Square otoczony świątyniami o pagodowych dachcach, górująca nad doliną świątynia Swayambhunath – symbol miasta, spacer po turystycznej dzielnicy Thamel. Nocleg.

18 dzień Katmandu

Wycieczka do jaskiń medytacyjnych Guru Rinpocze (Pharping), następne przejazd do Patanu – królewskiego miasta w Dolinie Kathmandu, gdzie wśród wielu zabytków znajduje się Złota Świątynia, zwiedzanie Bodhnath – tybetańskiej osady skupionej wokół największej stupy w Nepalu. Nocleg.

19 dzień: Kathmandu

Czas wolny na indywidualne zwiedzanie lub zakupy.

Zwiedzanie Katmandu:

  • plac Durbar Square, stupa Swayambhunath (zwiedzanie między innymi klasztoru XVI Karmapy).
  • Dom Żywej Bogini Kumari,
  • Pałac Hanuman Doka,
  • stary pałac królewski,
  • świątynia Sziwa-Parvati, słynąca z kamiennych płaskorzeźb z przedstawieniami erotycznymi,
  • Zwiedzanie Doliny Katmandu,
  • Patan – buddyjskie miasto założone przez imperatora Aśokę,
  • jaskinie medytacyjne Guru Rinpocze (Pharping),
  • Bodhnath Stupa największa stupa w Nepalu.

20 dzień: Kathmandu

W godzinach po połódniowych wykwaterowanie z hotelu, przejazd taxi z hotelu na międzynarodowe lotnisko, przelot z Katmandu do Delhi, a następnie przelot z Delhi do Warszawy.

21 dzień- powrót przez Delhi do Warszawy

zakończenie wyprawy.

Powyższy program może ulec zmianie.

Koszty wyprawy

Koszty organizacyjne oraz przewodnik 1000zł

  • – w tym pomoc przy uzyskaniu wizy, zakupie biletów lotniczych

Pozostałe koszty zgodnie z wydatkami

  • przelot Warszawa-Delhi-Warszawa 2200-2500zł
  • inne  (ok 2000-3000zł)
    • przelot Khatmandu- Delhi
    • wyżywienie
    • hotele
    • przejazdy

 Informacje o przewodniku

 Arek Chmielewski 

 Więcej informacji o wyjazdach do Indii

Zapraszam do zapoznania się z informacjami na temat Indii, przygotowania do wyprawy, jedzenia oraz tego, co warto ze sobą zabrać, a co lepiej zostawić w domu >>>TU

Dodaj komentarz